Porady i ciekawostki

Podstawy ochrony przeciwsłonecznej

Promienie UVA i/lub UVB? SPF 15, 20 czy 50? Jak często należy nakładać krem ochronny przed słońcem? Ile należy stosować filtrów przeciwsłonecznych? Temat filtra przeciwsłonecznego rodzi wiele pytań, i co ważne. Poniżej zebraliśmy i odpowiedzieliśmy na najczęściej zadawane pytania.

Dlaczego powinienem chronić się przed słońcem?

Ochrona przeciwsłoneczna jest konieczna ze względu na fakt, że słońce emituje dwa rodzaje promieni ultrafioletowych, które mogą uszkodzić Twoją skórę. Pierwszy rodzaj, zwany promieniowaniem UVA, to promienie ultrafioletowe o długości fali około 315-400 nm. Fale te są wystarczająco silne, aby przeniknąć do większości tkanin (z wyjątkiem skóry, która zapewnia silną ochronę). Ponieważ promienie UVA są tak silne, mają one również silny wpływ na proces starzenia się naszej skóry. Z tego powodu, filtr przeciwsłoneczny z dobrą ochroną UVA jest jednym z najlepszych produktów przeciwstarzeniowych, jakie można kupić! Drugi rodzaj szkodliwych promieni ultrafioletowych nazywany jest promieniowaniem UVB. Fale ultrafioletowe B mają długość fali 280-315 nm i mogą docierać tylko do naskórka, zewnętrznej warstwy naszej skóry. Ponieważ promienie UVB mogą dotrzeć do tej zewnętrznej warstwy skóry i ją spalić, są one często odpowiedzialne za oparzenia słoneczne i zaczerwienienia.

Czy produkty Sun Care chronią przed promieniami UVA i UVB?

Produkty przeciwsłoneczne powinny chronić zarówno przed promieniami UVA jak i UVB za pomocą filtra o szerokim spektrum. W Europie ochrona przeciwsłoneczna z filtrem UVA musi chronić przed co najmniej jedną trzecią promieni UVB. Certyfikat potwierdzający tę wartość można zobaczyć na opakowaniu z symbolem UVA - kółkiem z napisem "UVA".

Jakiego rodzaju filtry chronią przed szkodliwym promieniowaniem?

W produkcji środków ochrony przeciwsłonecznej do odfiltrowania szkodliwych promieni powszechnie stosowane są dwa różne rodzaje filtrów. Pierwszy rodzaj filtrów to filtry chemiczne, takie jak Ethylhexyl Methoxycinnamate, które pochłaniają promieniowanie UV i zamieniają je na energię cieplną (ciepło). Te rodzaje filtrów nie są dopuszczone do stosowania w naturalnych produktach do pielęgnacji skóry, ponieważ są one krytykowane za wywoływanie reakcji alergicznych i są związane z uszkadzaniem koralowców.

Drugi rodzaj filtrów, które chronią przed promieniami UV, nazywany jest filtrem mineralnym i jest stosowany w naturalnych produktach do opalania. Filtry mineralne odbijają światło słoneczne, zamiast je pochłaniać. Zamiast pochłaniać promienie słoneczne tak, jak robią to konwencjonalne filtry słoneczne, filtry mineralne umieszczane są na zewnętrznej warstwie skóry (naskórku), zapewniając ochronę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Z tego powodu są one również nazywane "fizycznymi filtrami przeciwsłonecznymi". Wadą stosowania filtrów mineralnych, takich jak dwutlenek tytanu lub tlenek cynku, jest to, że w zależności od wielkości zastosowanych cząstek, pozostawiają one na skórze biały film podczas stosowania. Z tego powodu, niektóre firmy nieznacznie barwią swoje filtry przeciwsłoneczne, aby zmniejszyć efekt wybielania balsamów. Od 2013 roku rozmiar nanocząsteczek (mniejszych niż 100 nanometrów) minerałów musi być podany na opakowaniu produktu. To, czy nanocząsteczki mogą być wchłaniane przez skórę, czy też nie, jest często kwestionowane.

Olejki na bazie roślinnej zapewniają również (niski) naturalny czynnik ochrony przeciwsłonecznej. Ze względu na zawarte w nich przeciwutleniacze, oleje te często znajdują się w naturalnych produktach kosmetycznych.

Jak długo mogę przebywać na słońcu z filtrem przeciwsłonecznym?

Czas, przez jaki filtr przeciwsłoneczny działa na Twoją skórę, zależy od osoby. W przypadku osób o jasnej skórze, większość osób może przebywać na słońcu przez 10 minut przed opalaniem, bez konieczności stosowania filtra przeciwsłonecznego. Osoby o średniej tonacji skóry mogą przebywać na słońcu do 15 minut, a osoby o ciemnej tonacji skóry mogą przebywać na słońcu do 20 minut przed poparzeniem. Liczba ta może być pomnożona przez liczbę współczynnika ochrony przeciwsłonecznej (SPF) podaną na opakowaniu. Na przykład, osoba o średniej tonacji skóry może przebywać na słońcu przez pięć godzin, stosując SPF o wartości 20.

Filtry przeciwsłoneczne nie blokują całkowicie promieni UV, po prostu blokują większość z nich. SPF 15 oferuje ochronę przed około 94% promieni UVB. SPF 30 blokuje do 97% tych promieni, a SPF 50 do 98%. Wielokrotne zastosowanie filtra przeciwsłonecznego nie zwiększa jego współczynnika ochrony, ale jest ważne zwłaszcza po przebywaniu w wodzie, poceniu się, ręcznikowaniu czy zmianie ubrania.

Ile należy stosować filtrów przeciwsłonecznych?

Aby cieszyć się pełną ochroną swojego SPF, należy użyć dużej ilości filtra przeciwsłonecznego. Ilość potrzebnego filtra przeciwsłonecznego jest szacowana na 2 mg na cm2 skóry, co oznacza, że będziesz potrzebował więcej niż 30 ml na całe ciało! Ponieważ większość ludzi nie stosuje jednocześnie tak dużej ilości filtra przeciwsłonecznego, należy wziąć pod uwagę, że SPF będzie mniejszy wraz z pokryciem. Zasadą przy nakładaniu ochrony przeciwsłonecznej na twarz jest to, że należy użyć co najmniej jednej trzeciej łyżeczki (mniej więcej na długość palca), aby być dobrze chronionym.

Który SPF ma największy sens?

Skuteczność SPF twojego kremu przeciwsłonecznego zależy od rodzaju skóry, lokalizacji, pory dnia i długości czasu ekspozycji na słońce. Do codziennego użytku powinien wystarczyć SPF 15-20. Jeśli podróżujesz w południowej części świata lub masz jasną lub jasną skórę, zalecamy stosowanie SPF 30. Jeśli masz alergię na słońce, powinieneś użyć wyższego SPF. Wskazówka: Jeśli twoje produkty do pielęgnacji skóry zawierają kwasy owocowe lub witaminę A, twoja skóra będzie bardziej wrażliwa niż zwykle! Użyj wyższego SPF, aby zrównoważyć tę wrażliwość.

Jak mogę dodatkowo zabezpieczyć się przed słońcem?

Filtry przeciwsłoneczne nie są jedynym sposobem na ochronę przed słońcem. Pomagają również koszule z długimi rękawami, odzież, duży kapelusz słoneczny lub okulary przeciwsłoneczne. Unikaj słońca w najgorętszej części dnia lub między 23 a 15. Trzymaj się w cieniu lub unikaj bezpośredniego światła słonecznego w tych godzinach. Sprytne jest również spożywanie pokarmów bogatych w antyoksydanty, takie jak marchew czy dynia (te dwa przykłady zawierają beta-karoten).